Szkoła Podstawowa
im. Mikołaja Kopernika
w Małdytach

 

,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Kultywując polską ludową tradycję, 29 listopada młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Najpierw każda klasa została zapoznana przez swoje panie z tradycją wróżb andrzejkowych. Następnie na korytarzach przygotowano kilkanaście wróżb, w przeprowadzeniu, których pomagały chętne mamy oraz personel naszej szkoły. Było lanie wosku i wróżby z butów. Można było wylosować swój przyszły zawód, poznać imię przyszłej żony, czy męża. Wiele radości dostarczyła wróżba ze sztachetami, na których wypisane były cechy wyglądu i charakteru przyszłych współmałżonków. W innej wróżbie dzieci dowiadywały się w jakim mieście będą w przyszłości mieszkać. Była też wróżba kwiatowa, która mówiła jacy jesteśmy. ,,Drzewko szczęścia” przepowiadało czekającą nas niespodziankę. Z rozsypanych wykałaczek odczytywaliśmy literkę, która oznaczała jakąś radę. Można było też złowić andrzejkową wróżbę na wędkę z magnesem. Nie zabrakło też wróżb numerologicznych. Rozkręcona butelka także pokazywała nam przyszłość. Były też ciasteczka z wróżbą – trzeba było uważać, żeby nie połknąć kryjącej się w nich przepowiedni. W przerwach pomiędzy wróżbami był czas na zabawę przy muzyce. Na zakończenie czekał na dzieci poczęstunek przygotowany z pomocą rodziców. To był pełen emocji i niespodzianek dzień.

010526387969

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.