Szkoła Podstawowa
im. Mikołaja Kopernika
w Małdytach

23 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

dzien ksiazki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku w celu promowania czytelnictwa oraz poruszania problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data, 23 kwietnia, jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli Miquel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega (peruwiański historyk).
Do dziś 23 kwietnia jest w Katalonii świętowany bardzo uroczyście. Istnieje tam piękny zwyczaj związany z tradycyjnymi obchodami patrona – Św. Jerzego. W tym dniu kobiety otrzymują od mężczyzn czerwone róże, symbolizujące krew pokonanego przez patrona smoka, a kobiety, w dowód wdzięczności, wręczają mężczyznom książki .
W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt. W roku 2016 to wyróżnienie uzyskał Wrocław.

W sytuacji, jakiej obecnie jesteśmy, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich warto świętować, czytając w domu! To dzięki książce rozbudzasz wyobraźnię, poszerzasz horyzonty, wzruszasz się i śmiejesz.

Pamiętajmy o akcji #ZOSTAŃWDOMU#CZYTAJWDOMU
Życzymy samych pozytywnych wrażeń z książką.