Małdyty leżą na skrzyżowaniu międzynarodowej drogi E-7(z Warszawy do Gdańska) z drogą klasy państwowej z Morąga do Zalewa. Rangę Małdyt podnosi też ich położenie nad jeziorem Ruda Woda należącym do systemu wodnego Kanału Elbląskiego. W pobliżu Małdyt znajduje się: Stadnina Koni w Plękitach, pochylni w Buczyńcu, pomnikowe dęby, głaz narzutowy oraz hodowla strusi afrykańskich w Szymonowie.
Gminę Małdyty zamieszkuje ok. 7000 mieszkańców, z których większość zatrudniona jest w indywidualnych gospodarstwach rolnych i turystyce, rozwijającej się coraz bardziej dynamicznie.
Władze samorządowe pragną zainteresować gości i potencjalnych inwestorów walorami rekreacyjno-turystycznymi oraz terenami pod takie zagospodarowanie. 21 jezior nie zanieczyszczonych ściekami przemysłowymi i komunalnymi o łącznej powierzchni 1050 ha, stanowi niewątpliwy magnes dla wielbicieli sportów wodnych, wędkowania i nurkowania. Najatrakcyjniejsze tereny znajdują się w części północno-wschodniej gminy, przez którą przebiega Kanał Ostródzko-Elbląski. Tu występują największe kompleksy leśne nad jeziorami Ruda Woda i Sambród, a w nich ciekawe okazy fauny i flory. Na terenie gminy przyrodnicy ustanowili trzy rezerwaty, w których chronione są karłowate sosny, 150-letnie modrzewie europejskie oraz wspaniałe lasy bukowe. Bazę turystyczną gminy stanowią obecnie - obok wspomnianego wcześniej zajazdu "Pod Kłobukiem" i stadniny w Plękitach - "Dworek Sople", a także ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe w Szymonowie i Szymanówku.
węzłem ruchu osobowego. Tu rozwidlały się trakty w różnych kierunkach: do Morąga, Miłomłyna, Ostródy, Pasłęka i Elbląga oraz do Zalewa. Duże udogodnienie transportu towarów dało ukończenie w 1860r. budowy Kanału Elbląskiego. W XIX w. do dóbr małdyckich należały również dwa folwarki Górka i Sople, a około 1900r. ogólny obszar tych dóbr wynosił 1786 ha, w tym 283ha lasu. W 1914r. dobra znalazły się w posiadaniu Towarzystwa Rolnego (Landgese Uschaft), które w okresie międzywojennym rozparcelował je na gospodarstwa chłopskie. Małdyty nie miały szkoły, dzieci z Małdyt uczęszczały do szkoły w Zajezierzu utworzonej na początku XVIII w. Przed 1939r. Małdyty należały do gminy Zajezierze, która liczyła 775 mieszkańców.