Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Małdytach


Idź do treści

Marcinki

Aktualności

10 listopada 2016 r., o godzinie 11.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość pod hasłem: „MARCINKI 2016”. To spotkanie otwiera cykl imprez, które związane są z przystąpieniem szkoły do uzyskania certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
W naszej polskiej tradycji jest wiele uroczystości, które na stałe wpisane są w kalendarz. Marcinki to mniej znany na naszych terenach obyczaj, jednak stanowi niezaprzeczalny i barwny element narodowej tradycji, której serce umiejscowione jest w południowo-zachodniej części naszego kraju.
Zaproszenie na naszą uroczystość przyjęli: Wójt Gminy Małdyty, Pan Marcin Krajewski oraz Proboszcz naszej parafii, Ksiądz Roman Thiel. Wszystkim uczestnikom sprawili ogromna radość, aktywnie uczestnicząc we wszystkich proponowanych zadaniach.
A zadań było niemało, bo i tradycji związanych ze Świętem Marcińskim jest całkiem spora ilość. Na początku wszyscy mogliśmy obejrzeć prezentację przedstawiającą życie św. Marcina. Po prezentacji miał miejsce QUIZ przeprowadzony wśród uczniów przez Pana Wójta, natomiast Ksiądz Proboszcz czuwał nad poprawnością udzielanych odpowiedzi i obdarowywał odpowiadających łakociami.
W drugiej części uroczystości mogliśmy zapoznać się z tradycjami związanymi ze świętem. Były wspólne tańce, zapalanie lampionów wykonanych przez wszystkie klasy z naszej szkoły oraz wróżenie pogody na zimę. Obejrzeliśmy legendę, która wyjaśniła nam pochodzenie wyrażenia „gęś marcińska” oraz porzekadła: „Na Marcina – gęsina.”
Nie zabrakło również nieco poważniejszych elementów. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, iż jeszcze w XIX wieku na Warmii proboszczowie rozpoczynali kolędę właśnie w dzień św. Marcina, czyli 11 listopada. Święcili domy, zagrody i przyjmowali daninę. Ksiądz Proboszcz w nawiązaniu do tego zwyczaju, po krótkiej modlitwie poświęcił nas, kropiąc solidnie święconą wodą, ku uciesze wszystkich zgromadzonych. Natomiast Pan Dyrektor w zgodzie z tradycją, wręczył Proboszczowi kosz z daniną. W koszu znalazła się wędlina, chleb i jajka. Inną tradycją związaną ze świętem było wykonywanie „marcinków”, czyli specjalnych gałęzi z mniejszymi gałązkami, których ilość musiała odpowiadać liczbie bydła i trzody w zagrodzie.
W nawiązaniu do tego obrzędu każda klasa wykonała swoją gałąź z listkami, gdzie każdy listek podpisany został imieniem ucznia. Taki osobliwy bukiet złożony z 11 gałęzi otrzymał od nas Pan Wójt. Było nam niezmiernie miło, gdy powiedział, że wazon z naszymi gałązkami będzie stał na honorowym miejscu w Urzędzie Gminy.
Nie mogło oczywiście zabraknąć przepysznych marcińskich rogali, które upiekły nasze panie kucharki. Zanim jednak mogliśmy je zjeść, Ksiądz Proboszcz i Pan Wójt posypali rogale białym makiem, który w ludowych wierzeniach symbolizuje zgodę i dostatek na cały kolejny rok.
Na koniec wspomnieć wypada, iż nasz Pan Wójt ma na imię Marcin, tak jak święty, na którego cześć była dzisiejsza uroczystość. W związku z tym nie mogło zabraknąć życzeń i kwiatów złożonych na ręce Pana Marcina Krajewskiego.
Dyrektor oraz grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Małdytach serdecznie dziękują Panu Wójtowi, Marcinowi Krajewskiemu oraz Księdzu Proboszczowi Romanowi Thiel za obecność, natomiast Panom: Kamilowi Kołtek i Zbigniewowi Rolka składamy podziękowania za pomoc materialną w organizacji uroczystości.


WsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego