Szkoła Podstawowa
im. Mikołaja Kopernika
w Małdytach

Piątek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, choć ranek był dość rześki.
Tego dnia ekipa uczniów z klasy siódmej i ósmej wybrała się do Buczyńca, aby wziąć udział w realizacji filmu z serii „Europe from above”. Oczywiście jako statyści, ale karierę filmową od czegoś trzeba zacząć.
Nasza rola nie była zbyt skomplikowana – po prostu uczestniczyliśmy w rejsie statkiem po Kanale Elbląski.
Przewodnikiem był Pan Sławomir Dylewski ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula”, który nie szczędził nam w trakcie rejsu wielu ciekawych informacji o historii i funkcjonowaniu kanału.
Opiekę nad całością miał kapitan statku „Bursztyn”, pan Bartłomiej Ruciński z załogą. Przepłynęliśmy tam i powrotem cztery pochylnie, zwiedziliśmy też maszynownię pochylni Buczyniec.
Całe przedsięwzięcie było filmowane przez dwóch panów realizatorów. Wykorzystując drona i ręczną kamerę śledzili wszystko, co się działo na statku i wokół niego. Wielu z nas znalazło się oko w oko z kamerą. Kogo polubiła ? Zobaczymy wkrótce na ekranie. Może to właśnie ten moment, może właśnie rozpoczyna się czyjaś droga do Hollywood. Schodząc ze statku, w podziękowaniu za rejs, każdy uczestnik przybił „piątkę” z panem kapitanem.
Obok niesamowitej atrakcji, jaką był udział w realizacji filmu, była to świetna lekcja historii, geografii, fizyki i biologii w pigułce.
Opuszczaliśmy więc Buczyniec zmęczeni, ale zadowoleni.

film wycieczka kanal